Cykloturistika

cykloturistikaNejhezčí pohled na svět je ze sedla. Říká se to o koních, ale tohle rčení platí beze všech pochyb také pro kolo. A zvláště na Podluží a Hodonínsku. Tato převážně rovinatá oblast je totiž jako stvořená pro cykloturistiku. Tak osedlejte svého miláčka a prožeňte ho po nejhezčích cyklostezkách na jihu Moravy.

Kolo patří na Podluží a Hodonínsko snad odjakživa. Potkáte tady babku v kroji na starém předválečném vehiklu stejně jako třeba manažera v obleku na horském kole. Jezdí tu starosta, zastupitelé, radní i poslanci. Jezdí tady střízliví i opilci. Invalidé, nemocní s chřipkou k lékaři. Jezdí se od jara do zimy, v dešti i na sněhu a náledí. Jezdí se do vinohradu a do fabriky, na nákup, na úřad, do kostela i do vinného sklepa. A nikoho nic od jízdy na kole neodradí. Ani pokuty.

Podluží a Hodonínsko je protkáno množstvím cyklistických stezek, jež jsou napojeny na rakouské i slovenské příhraničí. Dálkové cyklotrasy spojují Podluží a Hodonínsko s rakouskou Vídní, českou Prahou a polským Krakovem. Nelze opomenout Lichtenštejnské stezky nebo síť Moravských vinařských stezek, které vás mezi vinohrady a vinnými sklípky přivedou k tekutému pokladu této země.

Své nezastupitelné místo na Podluží a Hodonínsku mají lidové zvyky a tradice. Stavění máje a krojové hody, slavnost zarážení a otevírání hory, besedy u cimbálu, fašanky, vinobraní. Také lidová architektura vás provází prakticky na každém kroku – nesčetná boží muka, malované kapličky, žudra domů a vinné sklepy či celé sklepní ulice tvoří neodmyslitelný kolorit místních obcí. Věřte, že v sedle bicyklu se tady rozhodně nudit nebudete. A až objevíte onoho génia loci, který se v této krajině skrývá, budete se sem už pořád vracet.

Regionální centrum města Hodonína

  • sídlo svazku obcí:
    Masarykovo nám. 27/1, 695 01 Hodonín
  • e-mail
    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • telefon
    +420 608 934 142