Lázně Hodonín
Lázně Hodonín, jejich historie a současnost
Lázně Hodonín leží na Jižní Moravě v nádherném prostředí Slovácka. Krásu malebné rovinaté krajiny dotváří rozsáhlé lány vinic, listnatých a jehličnatých stromů. Lázně Hodonín jsou typem moderních lázní, poskytujících cílenou léčebnou a rehebilitační péči na vysoké odborné úrovni.
Příroda obdarovala Lázně Hodonín vlastním přírodním léčivým zdrojem, a to rozsáhlými zdroji jodobromové solanky, nacházejícími se v nedalekém okolí. Kromě nízké mineralizace vyniká tato jodová voda vysokým obsahem jodu a svým složením patří mezi nejkvalitnější jodové vody v Evropě.
Lázně Hodonín slouží k léčbě onemocnění pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému. Je zde zajištěna léčba chronických pohybových onemocnění, předoperačních a pooperačních stavů i poúrazová rehabilitace.
V neposlední řadě jsou Lázně Hodonín i vyhledávaným místem k relaxaci a odpočinku. Lázeňský komplex se nachází v překrásném parku, který vyniká zajímavou zahradní architekturou.
Lázně Hodonín patří k nejmladším lázeňským zařízením v České republice.
Lázeňská léčebna Hodonín, která byla součástí Lázeňské organizace Luhačovice, byla otevřena v červenci roku 1979.
První pokusy o využití jodobromových vod na Hodonínsku jako přírodního léčebného zdroje se datují již od roku 1953. V tomto roce, kdy bylaotevřena nová nemocnice v Hodoníně byly zahájeny první pokusy s hypertermními jodovými koupelemi. Minerální voda byla do nemocnice dovážena přímo z vrtů v okolí Lužic a hospitalizovaní pacienti dostávali koupele ve dvou vyhřívaných měděných vanách v poměrně moderně vybaveném vodoléčebném oddělení. Bylo v té době dosaženo dobrých výsledků a efektů při léčení jodovou vodou pacientů s chronickými kloubními onemocněními. Tehdejší primář interního odd. v Hodoníně MUDr. Jindřich Berka navázal spolupráci s profesorem Přerovským, ředitelem Výzkumného stavu fyziatrie, balneologie a klimatologie.
V roce 1956 tento ústav ve spolupráci s Výzkumným ústavem endokrinologickým v Praze zahájil výzkum účinnosti jodové vody. První etapa výzkumné práce skončila v roce 1956. Bylo prokázáno, že jodobromová voda z okolí Hodonína je vhodná k léčebným účelům. V roce 1971 byl uveden do balneoprovozu 7km dlouhý jodovod s jodovou solankou, čerpanou ze tří geologických sond u Lužic, sloužící k provádění balneace v nemocnici. Současně byl i vybudován v nemocnici balneoprovoz s osmi kabinami pro minerální koupele.
V roce 1972 začala druhá etapa přírodovědeckého a klinického výzkumu hodonínských jodových vod. V roce 1973 vzniká v Hodoníně detašované pracoviště Výzkumného ústavu balneologického v Mariánských lázních, zabývající se speciálně problematikou jodové balneace. Výsledky výzkumných prací byly zpracovány v roce 1975 a následně v roce 1978 zveřejněny v rozsáhlé monografii „Hodonínské jodové minerální vody“. Na základě tohoto dlouhodobého výzkumu byl prokázán významný léčebný efekt jodobromové solanky zejména u onemocnění pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému, což bylo podnětem ke vzniku lázeňské léčebny v Hodoníně.
Více info na www.laznehodonin.cz